تمیز کردن کابینت آشپزخانه

امتیاز 4.7 /5 از 1 رای

کابینت های آشپزخانه به مرور زمان بر روی آن ها چربی و گرد و خاک می نشیند و همیشه تمیز کردن این کابینت ها برای زنان خانه دار یک مشکل می باشد. کابینت های آشپزخانه دارای جنس های مختلفی می باشند و هر کدام از این کابینت ها روش های مختص به خودشان را برای تمیز کردن دارند. ما در این مقاله برای شما توضیح می دهیم هر کدام از کابینت ها را چطور باید تمیز کنید. ما در یک مقاله جداگانه به شما نحوه نگهداری تمیز کردن کابینت های گلاس را آموزش داده ایم.

تمیز کردن کابینت ام دی اف

کابینت ام دی اف یکی از پرکاربردترین کابینت ها می باشد که به خاطر رنگ ماتی که دارد لکه ها بر روی آن کمتر دیده می شود. روش تمیز کردن این کابینت بسیار آسان است و شما می توانید به راحتی آن را تمیز کنید. شما برای تمیز کردن کابینت ام دی اف فقط کافی است ابتدا با مواد شوینده به جزء مواد سفید کننده و الکل دار کابینت ها را تمیز کنید، سپس با یک دستمال خیس آن را شست و در انتها با یک دستمال سطح کابینت را خشک کنید. به همین راحتی کابینت ام دی اف را می توانید تمیز کنید، فقط به این نکته توجه کنید که شما نباید از آب فراوان برای تمیز کردن کابینت استفاده نمائید.

تمیز کردن کابینت چوبی

تمیز کردن کابینت های چوبی به خصوص کابینت های کلاسیک به خاطر نقش و نگارهای که بر روی آن وجود دارد کمی مشکل است. شما بهتر است کابینت های چوبی را هر روز تمیز کنید چون امکان استفاده از مواد شوینده برای کابینت های چوبی وجود ندارد، شما می توانید کمی سرکه یا مایع ظرفشویی را در داخل آب ریخت و هر روزه کابینت چوبی خود را با آن تمیز کرد و پس از اینکه به خوبی با این مخلوط کابینت خود را تمیز کردید یک دستمال خشک تمام مواد شوینده را از سطح کابینت پاک کنید. چون کابینت چوبی اگر خیس بماند سطح آن برآمده می شود.
ولی اگر کابینت چوبی خود را به صورت روزانه نمی توانید تمیز کنید بهتر است از مواد شوینده که برای تمیز کردن چوب است استفاده نمائید. این ماده شوینده تمام چربی ها و لکه ها را به راحتی از روی کابینت تمیز می کند بدون اینکه به کابینت شما صدمه ی برساند. البته قبل از استفاده از این محلول ابتدا آن را بر روی یک قسمت کوچک از سطح کابینت خود بریزید و اگر در رنگ کابینت تغییری ایجاد نشد شما می توانید از آن محلول برای تمیز کردن کابینت چوبی استفاده کنید ولی اگر تغییری در رنگ کابینت چوبی دیدید دیگر از آن محلول استفاده نکنید و یک محلول با غلظت کمتر خریداری کنید. پس از اینکه کابینت چوبی را با این ماده شوینده تمیز کردید، آن را با یک دستمال خشک از سطح کابینت پاک کنید.
اگر برخی از لکه ها بر روی کابینت با این ماده شوینده نیز تمیز نشد، شما باید از جوش شیرین برای تمیز کردن آن لکه استفاده کنید. شما با استفاده از آب و جوش شیرین باید یک خمیر نرم درست کنید سپس این خمیر را بر روی آن لکه گذاشته و با دستمال آن را روی آن قسمت بکشید، سپس با یک دستمال خشک خمیر را تمیز کنید. با این خمیر هر گونه لکه ای از روی کابینت چوبی پاک می شود. همچنین شما می توانید برای براق کردن کابینت چوبی از واکس یا اسپری جلا دهنده استفاده کنید، شما ابتدا این جلا دهنده را بر روی یک پارچه تمیز و نرم بریزید و سپس آن را بر روی سطح کابینت بکشید با این کار کابینت چوبی شما براق می شود. فقط قبل از استفاده از جلا دهنده حتما کابینت خود را به خوبی تمیز کرده باشید.

تمیز کردن کابینت ممبران

کابینت ممبران جزء کابینت های کلاسیک می باشد به همین علت بر روی آن انواع نقش و نگارها وجود دارد به همین علت بهتر است هر روز آن را تمیز کنید چون اگر بر روی قسمت حکاکی لکه ای ایجاد شود تمیز کردن آن بسیار مشکل می باشد. شما برای تمیز کردن روزانه کابینت ممبران می توانید از یک پارچه نم دار با محلول سرکه استفاده کنید البته محلول مایع ظرفشویی نیز مناسب می باشد. فقط به این که توجه کنید که از آب داغ به هیچ وجه برای تمیز کردن کابینت ممبران استفاده نکنید چون این کابینت در برابر گرما بسیار حساس است و خراب می شود، فقط از آب سرد یا ولرم برای تمیز کردن کابینت ممبران استفاده کنید.
اگر شما نمی توانید کابینت ممبران را هر روزه تمیز کنید و آن را ماهانه تمیز می کنید می توانید از مواد شوینده برای تمیز کردن کابینت ممبران استفاده کنید، فقط از مواد سفید کننده و الکل دار استفاده نکنید. خمیر جوش شیرین نیز برای تمیز کردن لکه های سخت بسیار مناسب می باشد.

آخرین مقالات

کمد دیواری ریلی

کمد دیواری ریلی

امروزه اتاق خواب ها نسبت به قبل کوچکتر شده اند و  تعداد وسایل اعضای خانواده نیز بیشتر شده و افراد به دنبال راه حلی هستند تا بتوانند این وسایل را در اتاق خواب های کوچک به طور منظم و مرتب…

کابینت دو رنگ ام دی اف

کابینت دو رنگ ام دی اف

 کابینت ام‌دی‌اف دورنگ ؛ چگونه کابینتی ترکیبی از جنس ام‌دی‌اف انتخاب کنیم؟  امروزه طراحی کابینت های آشپزخانه با گذشته بسیار متفاوت است، این تغییر در طراحی  شامل جنس و رنگ کابینت ها می…

چیدمان بالای کابینت آشپزخانه

چیدمان بالای کابینت آشپزخانه

اگر بین کابینت های آشپزخانه و سقف آشپزخانه شما فاصله ای وجود دارد، احتمالا این موضوع باعث می شود که دکوراسیون و دیزاین آشپزخانه شما کمی بد شکل شود. اما شما می توانید با استفاده از روش های زیادی که…